Redo att ta hjälp
av ett oddigt team?
Välkommen att höra av dig. Vi finns på Framtidsvägen i Växjö men har kunder över hela Sverige och Norden.
Odd Kommunikation AB
Besöks- och postadress Fagrabäcksvägen 1, 352 33 Växjö
Hitta hit via Google maps
E-post hej@odd.se
Support chatta med oss / lämna meddelande
Tel växel 0470-286 00
Öppettider Mån-fre kl 9-16 med lunchstängt kl 12-13.

Lämna dina uppgifter så kontaktar vi dig
Häng med bakom kulisserna
@odd.se
Sune visar upp kontoret 🙌🏻🐶👀
#officedog #kontorshund

Vill du att fler ska hitta till er och köpa det ni erbjuder? Se då till att sätta grunden först, innan ni börjar marknadsföra er. Med grunden menar vi varumärket, dvs hur ni upplevs och hur ni ser ut.
Det är den här grunden som skapar igenkänning och bygger förtroende. Och det är precis där vi på Odd kommer in.
Vi hjälper företag att hitta sitt uttryck och sätta sin grafiska profil. Vi ser sen till att det håller ihop i alla kanaler – från webbplats till sociala medier, presentationer och trycksaker. När allt hänger ihop ser det inte bara snyggt och enhetligt ut utan det känns också genomtänkt. Det är då marknadsföringen kommer in i bilden. När grunden är på plats är det dags att marknadsföra så fler hittar er.
📣 Marknadsföring får människor att hitta till er.
🖤 Varumärket får dem att vilja stanna kvar.
Är du intresserad av att få hjälp med att sätta er grund i höst? Hör av dig till nina@odd.se.

Sommarhäng ☀️🍨
I veckan lämnade vi skärmarna en stund för att bege oss ut på äventyr. I bästa tänkbara väder började vi med picknick. Därefter fick vi en rundtur av Emilia på @farmorsgrimslov följt av en kväll med glasstillverkning. Vi fick både skapa och smaka! Kul aktivitet att göra tillsammans.
Fyra fantastiskt goda smaker blev det, varav två har gett Emilia medalj på SM 🥇🥉 Så häftigt!
Nu är våra frysar fyllda med magiskt god glass tillverkad av hela Oddgänget. Tack Emilia för en fin kväll. Så kul att ta del av storyn bakom verksamheten och få se hur det går till vid glasstillverkningen.

Vi har i år inlett ett samarbete med Farmors i Grimslöv, en fantastisk pärla här i Småland som vi verkligen kan rekommendera. På nya webbplatsen, som vi nu lanserat, hittar du alla aktiviteter, öppettider och information om vad du kan äta och göra på gården.
Webbplatsen är skapad i WordPress med målet att informera, inspirera till besök och bokning av aktiviteter. Vi har designat en karta med alla lokala producenter, vars varor säljs i gårdsboden. Vårt tips är att ta en titt på webben och planera in ett besök med familjen, vännerna eller bara en stund för dig själv när du vill njuta av en mysig och vacker plats på småländska landsbygden.
Tack för fint samarbete @farmorsgrimslov och @farmors_emilia
Bilder och video på webben är från @durborgmedia och @kaptenhall
#stayodd #marknadsföring #digitalmarknadsföring #varumärke #kommunikation #webbplats #webbyrå

Det har nu gått två veckor i nya lokalen och vi har hunnit med en hel del. Nu är det vanlig vardag på kontoret igen och det är full fart 🙌🏻
1) Vi har redan hunnit ha flera spännande möten i våra nya mötesrum. Rummen har också fått olika namn beroende på vad de används till, ex Fokusrummet, Idéverkstan och Dialogen.
2) Bilder från flytten. Allt gick smidigt. Vi packade på torsdagen, flyttade på fredagen och på måndagen kunde vi börja jobba igen.
3-5) Stilen känner ni nog igen från tidigare kontor vi haft ✨
6-7) Vi började första måndagen med gemensam frukost ☕
8) Sen var det dags att tacka av Julia vars praktik var slut. Tack för att vi fick ha dig hos oss och lycka till med studierna 📚
9) Hanna praktiserar också och är kvar till sommaren. I helgen hängde hon med @ninamoller.se på ett event som de dokumenterade 📷
10) I övrigt produceras det som bara den. Logotyper med grafiska profiler, webbplatser, trycksaker, digitala presentationer mm. Vi kör ofta en intern visning innan vi presenterar för kunderna. Alltid lika spännande!
11) Sune har haft fullt upp med alla hantverkare som kommit och gått under de senaste veckorna. Nu blir det lite lugnare igen och han kan mysa på sina nya favoritplatser 🐶
12) Vi har en del småfix kvar men det kommer upp nya grejer varje vecka.
13) Vill du komma och hälsa på oss? Och kanske samtidigt lära dig något nytt? Passa på när våra workshops till hösten släpps - begränsat antal platser så missa inte det.
Ha en fortsatt fin vecka!
#lately @odd.se

2017-2025... Sista veckan på Framtidsvägen. Från ett rum och bara Nina till 145 kvm och ett helt fantastiskt team 🖤 Nu är det dags för ett nytt kapitel i en ny lokal 🥹 Tack Framtidsvägen och alla som stöttat och hjälpt oss här.

Firar ni 3, 5, 10 eller kanske 💯 år? 🥳
Ett företagsjubileum förtjänar att firas på ett sätt som både hyllar företagets historia och stärker banden till medarbetare, kunder och partners. Det är också ett tillfälle att lansera en ny produkt, förnya lokalen eller ta in feedback för att framtidssäkra verksamheten.
Vi har samlat konkreta idéer för hur ni kan planera jubileumsåret, sprida ut insatserna över tid och få uppmärksamhet i flera kanaler.
Oavsett hur ni väljer att fira ert jubileum är det viktigt att ni börjar i tid så att ni får med större poster i budgeten. Firandet måste också spegla ert varumärke och värderingar samt inkludera de som har varit en del av företagets resa.
Att genomföra ett jubileum kan vara resurskrävande i både tid och pengar. Mycket kan ni såklart göra själva, men vi på Odd kan hjälpa er med många av idéerna ovan, så frigör ni tid till era ordinarie arbetsuppgifter. Välkommen att kontakta oss inför ert jubileumsfirande!
Och psst! Mer tips på ämnet på odd.se/blogg ✨

Du har säkert sett dem, de AI-genererade actionfigurerna i förpackning med titel och tillbehör. Just nu sveper trenden över sociala medier och vi kunde förstås inte låta bli.
Våra praktikanter, Julia och Hanna, förevigade Sune med en egen samlarfigur, hur söt?! 🐶 Och sen har vi Social Media Managers med de perfekta tillbehören @somekort.se 😎
Kul trend! Vilken actionroll skulle du vilja bli förpackad som? 😆

Webbplatsen är lanserad, härligt! Men… vad händer nu? 👀 Det är lätt att tro att jobbet är klart. Men precis som en bil behöver service för att rulla säkert, behöver en webbplats löpande omsorg för att prestera på topp.
Med ett underhållsavtal ser vi till att din webbplats håller sig uppdaterad, trygg och fungerande - år efter år. Vi tar hand om tekniken, så att du kan fokusera på innehållet, kunderna och affären.
🔧 Vi uppdaterar
🧯 Vi säkrar
🧹 Vi städar
📦 Vi tar backup
👀 Vi håller koll
Det är därför våra kunders sajter kan fortsätta rulla, även tio år efter lansering. Vi har flera i vårt underhållsavtal som funnits så länge och fortfarande fungerar och ser bra ut.
Fråga oss gärna om detta. Ha en fortsatt fin vecka!
......
#stayodd #marknadsföring #digitalmarknadsföring #webbyrå #webbdesign #wordpress

Vi har fått sällskap på kontoret av dessa två stjärnor ✨ som ska praktisera hos oss under våren.
Möt Julia...
▪️Vem är du?
Mitt namn är Julia, jag är 26 år och bor i Älmhult.
▪️Vad pluggar du?
Jag pluggar Digital informationsdesign och utveckling vid högskolan i Borås.
▪️Vad ser du mest fram emot med praktiken?
Jag ser fram emot att få använda det jag har lärt mig i min utbildning i praktiken och utvecklas inom det jag tycker är roligast. Även att kunna få ännu mera kunskap från några som är väldigt duktiga i branschen.
...och Hanna 👋🏻
▪️Vem är du?
Mitt namn är Hanna, jag är 21 år och bor i Växjö.
▪️Vad pluggar du?
Jag pluggar Digital kommunikation på distans via Yrkeshögskola i Malmö.
▪️Vad ser du mest fram emot med praktiken?
Jag ser fram emot att få en inblick i yrket och en klarare bild av vad jag vill satsa på i framtiden. Jag ser även fram emot att få växa i kunskap och ta med mig nya erfarenheter.
Välkomna till Odd! Vi är så glada att ha er hos oss. Håll utkik framåt så får du se mer av vad de hittar på under våren.
#praktik #företag #utbildning

Hello onsdag 👋🏻 Här på Oddkontoret innebär det projektmöten då vi stämmer av hur vi ligger till i alla projekt. Alltid kul att följa upp och se allt fint vi skapar ✨ Då finns det också möjlighet att få feedback och utbyta tankar och idéer.
Vi vill passa på att tipsa om vårt konto @somekort.se där vi enbart tipsar om innehåll kring sociala medier. Så vill du varje vecka ha tips på vad du kan fylla ert flöde med och hänga med i trender och nya funktioner så kommer du gilla det!
Ha en fortsatt fin dag, från oss på Odd 🖤
#stayodd #marknadsföring #digitalmarknadsföring #varumärke #kommunikation #socialamedier #entreprenör #entreprenörskap #kontor #office #företag

Igår hade vi en inspirerande och lärorik dag på LEAPS studio 🖤 Temat för dagen var "Skapa WOW-effekt för våra kunder", en fortsättning på vårt interna tema för året. Genom övningar och diskussioner fördjupade vi oss i vad som gör våra kunder nöjdare än nöjdast och hur vi kan ta vår kundservice från fantastisk till WOW! ✨
Vi har redan idag väldigt nöjda kunder, så fokus låg på att finslipa detaljerna – allt från hur vi mailar och håller möten till hur vi skapar förväntan och bygger långsiktiga relationer. Dagen kombinerade workshops, diskussioner och inspirerande föredrag där varje kollega också delade sin expertis. Det handlade om allt från knep i Illustrator, Canva och webblayout till papperstyper, AI och hur man gör snabba och personliga instruktionsvideos till kunder. En härlig dag av och för bara oss 😊
Stort tack till @leapsstudios för en fantastisk lokal. Här fanns verkligen allt vi behövde. Vi hade gott om plats och kunde gå undan i olika små rum och vrår. Det fanns gott kaffe, alla sladdar och kablar vi kunde tänkas behöva – plus väggar att skriva på! En perfekt miljö för en kreativ dag.
Lokalen finns i Bländapassagen nere i centrum. Vi passade på att luncha på @restaurantkeunjoo Såå gott 😋
Om ni behöver en lokal för möten och workshops kan vi verkligen rekommendera att hyra denna. Går att boka både för halvdag och heldag. Hör av er till Peter @peterthorin om ni är intresserade – ni blir garanterat väl omhändertagna.
#stayodd #workshop #utbildning #kundservice #coworkingspace
